UNIKAALNE INTERJÖÖR KADRIORUS

Tallinnas torupilli miljööalal asuv modernistlik kortermaja esindab 1930ndate aastate jõukama keskklassi korterelamut. Hoone arhitekt Alfred Kehva projekteeris enda korteri maja neljandale korrusele vastavalt tolle aja vajadustele. 94,6 m2 suurusele läbi maja ulatuvale elamispinnale mahtus avar esik, kamina- ja söögiruum, teenijate ruum, köök, magamis- ja vannituba. Sisekujundaja Angelika Vaht seadis endale ülesandeks kaasajastada korteri planeeringut ja luua unikaalne interjöör, kus originaaldetailid on kombineeritud tänapäevase disainiga. Elutuba ilmestab ka Oot-Oot Stuudio mooduldiivan MOOD.

TTP_8937 interjöör

Tekst: Eve Arpo | Fotod: Tõnu Tunnel

Viiekorruseline esindustraditsionalistlik korterelamu on ehitatud jõukale keskklassile. Kortermaja on osa terviklikust ansamblist, mille kohta on tehtud ettepanek see kultuurimälestisena arvele võtta. Hoonet ilmestavad vertikaalsed raamvööd akende ümber ja tammepuidust art deco valgmikuakendega uksed, terasiitkrohv fassaadil lisab esinduslikkust. Trepikojas loovad tervikliku keskkonna kõigil korteritel säilinud vanad välisuksed. Omaette elamust pakub originaalne lift. Praegu võib hoone elanikkonna jaotada kaheks: uued elanikud ja vanema põlvkonna esindajad.Viimased hoolitsevad selle eest, et trepikojas tervitavad sisenejat vaasi seatud männioksad ja Alfred Kehva portree.

Teenijatoa-ajastu lõpp

Korteri renoveerimine algas planeeringu kaasajastamisega. Esiku arvelt suurendati vannituba, sest enam polnud tarvis otsest läbipääsu söögituppa ja kööki. Pisikese teenijatoa arvelt saadi köögile ruumi juurde. Korter ja selle interjöör on avar ja helge, akendest avanevad vaated korrastatud Politseipargile, peagi valmivale Hiltoni hotellile ning lõuna poolt üle rohelise hoovi Tallinna city’le. Hoovi pool asub korteri juurde kuuluv privaatne rõdu.

TTP_8174 interjöör

Kontrastide kooskõla

Korteri interjöör on üles ehitatud kontrastidele – vana ja uus, hele ja tume. Kogu korteri seinad ja laed on värvitud valgeks, söögituppa on valitud õrna tooniga tapeet. Parkettpõrandad on vastukaaluks õlitatud tumedaks. Mustas ja tumehallis toonis köögimööbel on valminud eritellimusena. Köögikapid on valmistatud värvitud MDF-plaadist, tootja Hektolan. Samalt ettevõttelt on tellitud ka garderoobiuksed magamistoas ja vannitoakapp. Uue materjalina on köögis kasutatud marmorkivi ja betooni. Töötasapind on valatud betoonist, millele on lisatud toonitud värvipigmenti. Tasapind on lihvitud ja lakitud ning kannatab kuumust, tootja Sisustusbetoon. Minimalistlik köögitehnika on tellitud Ritz Köökide salongist.

TTP_8206 interjöör

Ausalt algupärane

Siseviimistluses säilitati võimalikult palju algupärast. Korteri rahuldav seisukord võimaldas kõikides tubades taastada kalasabaparketi ja laekarniisid, siseuksed ja sisseehitatud garderoobikapid. Esiku ja magamistoa vahel tuli remondi käigus välja siseaken, mis oli peegli taga varjul olnud. Siseakende klaas valiti väikese ruudustikuga, et valgus murduks ja vannitoas klaasile kogunev niiskus näha ei oleks. Enamik uksi restaureeriti, magamistoa ja vannitoa uksed ning sisemine välisuks telliti Haapsalu Uksetehasest. Siseuste uued klaasid telliti fassetiga, mistõttu valiti nelja millimeetri paksune klaas ning raskuse tõttu installeeriti ustele alla rullikud. Vanad madalad liistud säilitati kappide juures, kuid põranda- ja usteliistud vahetati laiade vastu. Peaaegu igasse ruumi oli arhitekt planeerinud sis- seehitatud kappe ja panipaiku. Kõik kapid jäeti originaalkujul alles, vaid töötoas kapi kuju pikendati ja seetõttu paigaldati ka uued uksed. Kuna säilinud oli vaid üks algupärane kapinupp, lisati kappidele uued messingist uksenupud.

Korterile annab unikaalsust elutuba koos originaalkujul säilinud kaminaga. Keskkütteradiaatorid ja kraanid on samuti ajastutruud, radiaatorid puhastati nii seest kui ka väljast. Elektrisüsteemi juhtmestik oli paigaldatud torudesse, tänu millele sai lihtsama vaevaga süsteemi välja vahetada. Lülitid jäid algsetesse asukohtadesse, vaid pistikupesi loodi juurde. Veksellüliti kamina- ja töötoa vahel võimaldab valgust lülitada mõlemast ruumist.

TTP_8982 interjöör

Tähelepanu valgustitel

Esikuvalgustiteks valiti Tõnis Vellamaa juurest endised Estonia teatri valguskerad. Söögitoa valgusti jäi korterisse eelmistelt omanikelt ning vajas vaid veidi kohendamist. Köögivalgustid on valitud moodsad, tootja on Artermide. Elutoa valgusti Vertigoga kaasneb lustakas lugu, kuidas sise- arhitektile jäi valgusti Soomes reisides meelde, kuid salongi visiitkaart koos tootja nimega oli kadunud. Hädast aitas välja Google’i pildiotsing, mis aastaid tagasi tehtud ähmase foto põhjal valgusti tuvastas ja Soome sisearhitektile viitas. See on meeleoluvalgusti, mille eesmärk pole ruumi valgustamine. Ühe võtmeesemena ühendab see algupärast ruumi ja tänapäevast disaini, luues unikaalse keskkonna.

TTP_8142 interjöörTTP_8082 interjöör TTP_8259 interjöörTTP_8228 interjöör TTP_8220 interjöörTTP_8787 interjöörTTP_8751 interjöörTTP_8770 interjöör TTP_8724 interjöör TTP_8745 interjöör TTP_8748 interjöör TTP_8888 interjöör TTP_8896 interjöör TTP_8881 interjöör