AJAKIRI DIRECTOR: MÖÖBEL, MIS JUTUSTAB OMA LUGU
60nendatest alates on mööblitööstus liikunud tootmismahtude suurendamise suunas. Kõige selle kõrval on aga aina enam kannatanud toodete kvaliteet. Mööbel on muutunud pelgalt lühikese elueaga hooaja kaubaks. Oot-Oot Stuudio asutajad Marko Ala ja Joonas Torim soovivad anda mööblile uue võimaluse.
100 aastat tagasi valmistasid mööblit elukutselised tislerid, kes pärisid oma teadmised isalt ja pärandasid need oma pojale. See oli aeg kui mööblivalmistamine oli puhas käsitöö. See võttis kaua aega, materjal oli valitud hoolega ja korralikult kuivatatud. Tulemus oli ehe – mööbel, mis loodud kestma.
Eelmise sajandi keskpaigas kohtusid need samad teadmised ja oskused uut tüüpi lähenemisega – masstootmisega. See kohtumispaik oli omamoodi huvitav ajajärk. Esmakordselt mainiti disaineri ametit – mees, kes projekteeris mööblit seeriatootmiseks. Toodete arendamisel peeti silmas kuidas õnnestuks valmistada korraga palju ühesuguseid detaile, mis andis suure kokkuhoiu tootmiskuludes. Sealjuures ei tehtud mingeid järeleandmisi toodete kvaliteedi ja hea väljanägemise osas.
60ndatel muutus töösturitele kokkuhoid tootmises aina enam ahvatlevamaks. Kui uuendused, nagu alt ära käivad jalad söögilaudadel aitasid võita transpordi kuludelt siis nüüd vaadati juba kuidas kokku hoida materjalidelt ja tootmisprotsessidelt. 80ndatel olidi aga kvaliteedi langetamisega jõutud punkti kus mööbli eluiga jäi väga lühikeseks. Eriti avaldus see pehme mööbli puhul. Lisaks oli mööbel suuresti kaotanud oma identideedi. Kui vaadata täna mööbliturul ringi siis enamus mööblist on ühetaoline.
Oot-Oot Stuudios soovime aga unustusehõlma vajunud väärtusi tagasi tuua. Meie jaoks on tähtis, et mööbel oleks kvaliteetne ja pika elueaga. On tähtis, et ese ei oleks anonüümne, vaid jutustaks oma lugu ka aastate mõõdudes.
Loomulikult on selle saavutamise üks alustalasid parimad materjalid. Kuid äärmiselt oluline on sealjuures ka seestpoolt väljapoole disain. See tähendab, et kogu tootearendus ja disainiprotsess on üks tervik. Tooteid arendades on jälgitud, et neid saaks valmistada võimalikult väikese materjalikaoga. Tootmisprotsessis on vigade tekkimise võimalus viidud miinimumini. Selle taga on äärmiselt tihe koostöö kõigi protsessis osalevate partneritega. Tänu läbimõeldud disainile ja disainitud toomisprotsessile on ka ökoloogiline jalajälg oluliselt väiksem.
Kui suudame luua kvaliteetse ja kestva toote, siis on see vaid pool võitu. Üha enam tarbijaid ei soovi lihtsalt head asja vaid nende jaoks on äärmiselt oluline ka toote lugu – kuidas see on valmistatud ning kes on selle taga. Oot-Oot Stuudio tooted valmivad otsast lõpuni Eestis. Soovime oma toodetega näidata, et kättesaadava hinnaga tõeliselt kvaliteetsed tooted on võimalikud ja inspireerime ka teisi tootjaid seda teed minema. Ümberhäälestamine mahu pealt kvaliteedi peale võib tunduda hirmutav, kuid lõpuks võidame sellest kõik.
Täna on meie tootevaliku krooniks lennuka joonega ergonoomiline diivan COSMO, mis on leidnud oma koha juba paljudes kodudes ja kontorites nii Eestis kui välismaal. Diivanis, mis tundub esmapilgul sobivat vaid viisakaks teejoomiseks, on peidus palju rohkemat. Näiteks tänu piisavale istumisügavusele saab diivanit jalatoega täiendades kasutada suurepäraselt ka mugavateks filmiõhtuteks.
Meie TV-kapi ümberpööratavad uksed on eri külgeldelt eri tooni. Lihtne lahendus, mis lisab mängulisust ja pikendab seeläbi ka toote moraalset eluiga. Kui ruumikujundus muutub, saab TV-Kapi kerge vaevaga uue stiiliga harmoneeruma panna. Nutika kujuga diivanilauadasid erinevalt paigutades võib aga samast komplektist luua mitmeid erikujulisi lahendusi.
Äsja lisandusid meie tootevalikusse ka esikutumba ja mooduldiivan. Juba käesoleval kevadel plaanime esitleda klassikalist etteulatuva osaga diivanit ja seejärel ka ühte tõeliselt mugavat tugitooli.
Oot-Oot Stuudios usume, et esiisade kätetöölt tuttavat ehedust ja “päris tunnet” on võimalik ka tänapäeva mööblisse tagasi tuua. See on meie missioon – luua tooteid, mis jutustaksid oma lugu.
Autor: Marko Ala, Oot-Oot Stuudio kaasasutaja ja tegevjuht
Allikas: ajakiri Director (juuli 2015, lk.80)