KODU KAUNIKS KONKURSI VÕITJA
Kodukirja konkursi Kodu Kauniks võitis 2013. aastal hoole ja armastusega rajatud valgusküllane kodu. Vinges elamises leidsid oma koha ka mitmed esemed Oot-Oot Vintage mööbli valikust. Õnnitleme pererahvast! Altpoolt leiate lugemiseks 2013. aasta juunikuu ajakirjas “Anne & Stiil” ilmunud artikli.
LIIGA PALJU VALGUST
Tekst: Koidu Raudvere Pildid: Stina Kase
“Tulge õhtu poole, siis ei ole valgust liiga palju,” kirjutab Kädi Kaasikmäe (36), kui me külaskäiku meilitsi kokku lepime. No mis jutt see on, Eestis pole valgust kunagi ülearu! “Usu-usu, mul on katusel 14 akent,” meilib Kädi vastu.
Külaskäigupäeva hommik näeb välja selline, nagu oleks aprilli lõpp otsustanud fast forwardi teha ning otse novembriks üle minna. Mul tekib kõhe tunne, et pildistamine edasi lükata, aga me jalutame siiski läbi vihma Magasini tänavale. Mis seal salata, Kädi ei liialdanud. Rohkem valgust ei oskaks korterisse tahtagi.
Arhitekt Herbert Johansoni projekti järgi 1926. aastal ehitatud hoones asuva katusekorteri ostsid Kädi ja tema kihlatu Ando Heilmann (32) mullu juulis. “Kesklinna lähedal, puumaja, arhitektuuri mõttes lahe ja eriline, suur roheline hoov, hästi palju valgust ja ruumi ja avarust,” loetleb Kädi uue kodu plusse.
Korter saadi kätte tühja karbina, nii et ruumide suuruse ja paigutuse üle otsustas paar ise. “Mõtlesime, et magamistoad võiksid olla pigem väiksemad, aga ühine ala võimalikult suur,” selgitab Ando, kes kuulub fotolabori Artprint omanike hulka. “Et saaksime kogu perega siin koos olla, nii et igaüks nokitseb midagi ja laps mängib siinsamas. Külalisi kutsuda meeldib meile ka.”
Nõnda laiutabki keset kodu ligi 50 ruutmeetri suurune elutuba-köök-söögituba, mille kõrgus ulatub kohati viie meetrini. Ja 14 katuseaknast voogab tõesti sisse lausa uskumatult palju valgust!
Arhitektuurimälestisena kaitse all olevas hoones töötas varem hooldus- ning enne seda tuberkuloosihaigla, siinsamas kõrval asub Siselinna kalmistu. Kas siin kummitab ka? “Ei, ei kummita… Kuid alguses ma ikka natuke pelgasin seda halba energiat,” tunnistab Kädi. “Surnuid näen siin küll päris palju unes – omaenda kadunud sugulasi. Aga need ei ole halvad unenäod.”
Kädi on töötanud kaheksa aastat reklaamiages, viimati loovjuhina. Praegu on ta poolteiseaastase Johannesega kodus ning õpib lisaks transpersonaalset psühholoogiat ja hüpnoteraapiat. Uue kodu sisekujundus on tema enda looming.
“Paljud inimesed on mulle öelnud, et siin on liiga valge. Või siis hoopis, et liiga värviline,” naerab Kädi. “Ma arvan tõesti, et päris igaüks ei söanda nii julgeid värve kasutada… Aga me pole Andoga kumbki ses mõttes väga tüüpilised eestlased!”
Lisaks hiiglaslikule elutoale on korteris kolm magamistuba, millest suurimas pesitseb Kädi 16aastane tütar Elis, ning eraldi toakeses garderoob-panipaik. Avara vannitoa juurde kuulub ka saun, mis praegu küll veel valmis pole. Kokku tuleb korteris ruutmeetreid 110, lisaks viilualune madalam osa ja vannitoa peal asuv omapärane, lahtist rõdu meenutav poolkorrus. Sinna saavad külalised ööbima jääda ning Kädi kasvatab seal katuseakende all kastikestes tilli, basiilikut ja rukolat.
“Eks suvel ilusate ilmadega tekib siin selline kasvuhooneefekt,” selgitab ta muretult. “Nii et mul on plaanis panna vannitoa peale ka tomatid kasvama. Ma olen ikka maalaps ju, tahan seda kodutomati maitset!”
Tegelikult kavatsevad Kädi ja Ando panna katuseakende ette mingid kiled või kardinad, sest muidu läheb suvel korteris tõesti liiga palavaks. Tulevikuplaanide hulka kuulub ka elektrisüsteem, mille abil saaks aknaid paremini avada. Aega nende asjade tegemiseks jätkub, sest korter on ostetud väga pika perspektiiviga. “Võib-olla siis, kui ükskord kahekesi jääme, muutub see meile liiga suureks,” arutleb Kädi. “Aga järgmised paarkümmend aastat on see kodu meile kindlasti paras.”
Kädi kodukujunduse põhimõtted
Esimene põhimõte on see, et põhimõtteid pole! Ma ei järgi mingit kindlat stiili. Skandinaavia stiil mulle küll meeldib, aga minu jaoks jääb see liiga lakooniliseks. Ma tahan ikka, et oleks värvilaike võimidagi põnevat, mida silm kohe haarab. Armastan koguda vanu ja veidraid esemeid ning leida neile mingi uue kasutusviisi. Köögi nurgas seisab mu vanaema vana raadio, mis toimib nüüd baarikapina. Vanaisa tehtud redeli värvisin valgeks ja seda kasutame vannitoas rätikuhoidjana. Mulle meeldib kokku sobitada erinevaid asju, mis tunduvad esmapilgul võib-olla absurdsed! Näiteks näen kuskil laadal või poes mõnda eset ja mul lingib ära, et sellel on minu koduga mingi ühine niit. Igas toas on midagi, mille oleme ise teinud või restaureerinud, nt elutoa diivanilaud, Johannese toa lamp… Ando ema heegeldas meile vaiba, minu vend ehitas vannitoa tasapinna. Ma olen igal pool kapinupud ära vahetanud, ostnud lihtsatele Ikea kappidele uued ägedad nupud. Köögimööbli nupud ajasid mu täitsa hulluks – lõpuks leidsin eBayst sellised, nagu tahtsin. Pisiasjad on olulised!
Kodu Kauniks on Eesti suurim kodu- ja aiavõistlus, mille eesmärk on tunnustada inimesi, kes on loonud kauni kodu ja ilusa aia.