STOCKHOLMI MÖÖBLIMESS 2016
Disainiküllane ja inspireeriv reis Rootsi mööblimessile
Juba mitmeid aastaid meelitab Stockholmi mööblimess veebruarikuu teisel nädalal oma messikeskusesse nii külaliste kui osalejatena kohale hulga mööblitootjaid, disainereid, sisearhitekte, ajakirjanikke, sisustushuvilisi ja Skandinaavia disaini austajaid üle kogu maailma.
Uudistama Põhjamaade loomingut, tutvuma selle aasta disainitrendide, uute materjalide ja innovatiivsete lahendustega suundusime messile ka meie, Oot-Oot Stuudio inimesed. Loksuvalt laevalt otse messimelu keskmesse jõudnutena oli tunne ülev – hulgaliselt inspireerivaid inimesi, esmaklassilist disaini ja silmapaistvaid väljapanekuid.
Mitte ainult mess
Stockholm Furniture & Light Fair 2016 on üks osa Stockholmi linna disaininädalast. Nii messihoones kui ka erinevates paikades üle kogu Stockholmi toimuvad disaini teemalised üritused, töötoad, seminarid, avatud stuudiod, disainipreemiate jagamised jne.
Ligi 70,000 ruutmeetri suurune messiala jaguneb erinevateks sektsioonideks. Ürituse keskmeks on kolm põhihalli, kokku umbes 700 erinevat disainistuudiot, mööblitootjat, sisutusmaterjalide pakkujat, valgustidisaini ettevõtet jne. 80% messil osalejatest on Skandinaavia päritolu ettevõtted, mistõttu on tegemist suurima Põhjamaade disaini ja selle tegijate kogunemispaigaga.
Hägune piir kodu ja kontori vahel
Peamine fookuspunkt messil on alati olnud kodumööbel ja -valgustid, teine aina kasvavas trendis liikuv suund on mööbel ja valgustus büroodesse. Klassikalise kontori hääbumine, kodukontorite populariseerumine ja kaasaegsed sülearvutipõhised ametipostid on teinud häguseks piiri nende kahe suuna vahel. Märksõnad nagu mugavus, kvaliteet, funktsionaalsus ja kasutajasõbralikkus peaksid olema esmatähtsad nii kodus, kontoris kui ka kodukontoris. Taolise mitmekasutuslikkuse võimaluse oma disaini olid hästi sisse kirjutanud String, Hay, Woud, Kinnarps jt.
Objektid avatud büroodesse
Mõne aasta eest alanud ning jätkuv avatud kontorite buum on tekitanud olukorra, kus disainer peab büroomööbli kontseptsioonile lähenema laiemalt. Eesmärk luua mitmeotstarbelist mööblit, mis võib vastavalt vajadustele või ruumiolukorrale muutuda, on toonud mängu uusi vormikatsetusi ja materjale.
Kastist välja mõtlemine on mõneti iroonilisel kuid ka loogilisel moel just nimelt kastid, putkad ja muud modulariseerimise viisid avatud kontoritesse toonud. Funktsionaalsuse tabamine selliselt, et disainiesteetika ei kannata ja toode on ka visuaalselt nauditav, eristas üht disaini teisest. Siinkohal olgu välja toodud mõned head näited nii mööbli kui ka tootedisaini vallast: Horreds, Nomess, Abstracta, Lintex, Kinnarps, Framery jt.
Disainikoolide kasvandikud
Juba tuntud ja tegutsevate ettevõtete kõrval on messil oma ala ka alles alustavatele tegijatele. Rootsi disainistuudio Form us With Love poolt kureeritud Greenhouse (e.k kasvuhoone) koondas kokku Põhjamaade disainikoolide agarad õppijad ja alles alustavad noored disainerid. Mitme Oot-Oot Stuudio liikme arvates oli just see messi kõige põnevam osa; värske ja innovatiivne disain, julge katsetamine, uued materjalid, omanäolised kontseptsioonid ja pulbitsev energia. “Kasvuhoone” katuse alt leidsime ka kaks tuttavat nägu; oma väljapanekud olid üles seadnud Tartu Kõrgem Kunstikool ja Tamma Design.
Pimestatud valgutusest
Selle aasta Stockholmi mööblimessi üks alateemasid oli valgustus. Esmapilgul valgustidisainis ebatavaliste materjalidena tundunud puit, kork ja vilt õigustavad end iga aastaga aina rohkem ja terviklikumalt. Põhjamaadele omane puhas vormikäsitlus ja lihtsus koostöös materjali katsetustega pakkus mitmeid üllatusmomente. Meile jäid oma toodetega silma Secto Design, Malmstens, Flos, Marset ja Watt A Lamp.
Sisu on tähtis
Mida messil esitleda on üks küsimus. Teine ülioluline tahk on messiboks, selle idee ja kujundus. Paljude väljapanekute puhul oli hea võimalus kogeda tervikliku kontseptsiooni jõudu. Bokside iseloomud oli väga erinevad – kes lähenes asjale minimalistlikult, kes mängis välja suure ja efektse laheduse peale. Oli tore näha, et mitmed ettevõtted hindavad tõelisi väärtusi ja sisu – eksponeeriti töövahendeid, -võtteid ning materjale, öeldi suurelt välja oma brändi filosoofiat ja mõtteviisi, selgitati oma disaini tagamaid ja esteetikat.
Tekst ja pildid: Oot-Oot Stuudio