VANA KASARMU UUS JA REEGLITEVABA ELU

19. sajandil ehitatud kahekorruseline endine ohvitseride kasarmu nägi juba ilmselt oma esimesel eluajal nii värvikirevat elu, et hiljem majja kolinud erinevad ametiasutused ja ministeeriumid ning hoone korteriteks jagamise järel uued elanikud, nende seas üks noor perekond oma värskeid mõtteid täis kaasagse koduga, ei üllata seda kindlasti. Küll aga kõiki teisi.

Tekst: Silvia Pärmann / Fotod: Terje Ugandi
Kitsa koridori ja pisikeste tubadega korteri planeeringu muutmiseks kutsuti appi siseahitekt Ivi Piho, kes lõi sellest otsekui võluväel avara ja valgusküllase korteri. Olnud ruumist polnud alles jätta või päästa palju – kaunis parkettpõrand siiski jäi, nagu ka rosett elutoa laes. Muuga tuli alustada nullist.

DSC_7297 kasarmu
DSC_7153 kasarmu

Kõige keerulisemaks ülesandeks oli loomuliku valguse tekitamine söögituppa, millel pole ühtegi akent. Aken otsustati teha – aga kuivõrd välisseinu pole, siis söögituba ja magamistuba lahutavasse seina. Uue akna või lihtsalt klaasseina asemel oli omanikul idee kasutada mõnda vana põnevat akent, lõpuks leiti perfektne lahendus Saksamaalt ja õnneks oli ka akna Eestisse saatmine täiesti võimalik.
Selle akna loo järel tundub kogu muu sisustuse elukäik tõesti üsna tavaline.
Isegi väga efektse kamina oma, mille sarnast peremees kusagil nägi. Inspireerituna otsustas ta lasta oma koju ka skulptuursena mõjuva ja kõrge klaasuksega kamina muretseda. Efetse roostese kaminakeha ehitasid Saaremaa meistrimehed, katsetades ja eksperimenteerides.
DSC_7272 kasarmu DSC_7252 kasarmu
Köögi tööpinna materjal oli Kristol olemas – sama, mis söögilaualgi – roostevabast terasest köögimööblit otsides jõuti aga lõpuks Ikeasse, mille osas Kristo alguses väga skeptiline oli, kaks aastat hiljem aga enam mitte.

Ehkki praegune interjöör pole totaalselt minimalistlik, on siin ikkagi tunda “vähem on rohkem” mõtteviisi.
Näiteks magamistoas on voodi taha peidetud leidliku planeeringuga garderoob, mis esmaspilgul täiesti nähtamatuks jääb, ja mis mahutab enamuse pereliikmete riietest.
Mööbli osas on miksitud kaasaegset Eesti disaini ja uusi disainiklassikuid, nagu näiteks Phillippe Starcki tool Masters, Kristo lapsepõlvekodust pärit vanade vaipade ja Ikea ratsionaalse ja funktsionaalne mööbliga. Sisustamine alles käib, viimasena lisandus Oot-Ooti TV kapp Hosh ja suurematest asjadest on puudu veel mahukas kapp kamina kõrval. Veinikülmik, mis selle osaks peaks saama, on aga juba olemas ja õhtusöökide ajal tänulikke kasutajaid leidnud.

Vana-kasarmu kasarmuDSC_7223 kasarmu DSC_7193 kasarmu DSC_7259 kasarmu